КК Пелистер трета сезона по ред ќе ја претставува Македонија во АБА2 лигата. В…


КК Пелистер трета сезона по ред ќе ја претставува Македонија во АБА2 лигата.

Вкупно 14 екипи ќе бидат дел од АБА2 лигата и тоа Пелистер, МЗТ Скопје, ТФТ Скопје, Борац Бања Лука, Цедевита Јуниор, Шенчур, Хелиос Санс, Подгорица, Шибенка, Широки Бријег, Спартак, Сутјеска и Златибор, односно последниот тим во оваа конкуренција ќе се бара меѓу Спарс, Војводина, Илирија и Босна.

АБА2 лигата го објави и целиот распоред, а првото коло е предвидено во периодот од 9 до 11 октомври 2023 година.

Борац – Шибенка
Подгорица – Сутјеска Електропривреда
Спартак – Хелиос Санс
ГГД Шенчур – Пелистер Битола
МЗТ Скопје Аеродром – Цедевита Јуниор
Квалификант – Широки
ТФТ Моцарт Скопје – Златибор Голд Гондола
Source

Share