ОФИЦИЈАЛНО: Домен Тајник е нов ракомет на Еурофарм Пелистер ! Се работи за ра…


💣✍️☘️ ОФИЦИЈАЛНО: Домен Тајник е нов ракомет на Еурофарм Пелистер !

🧐 Се работи за ракометар со високи спортски перформанси, па иако е млад, има искуство од европски натпревари и трофеи со поранешниот клуб. Тајник игра на позицијата среден бек, роден е во Словење Градец, висок е 183 сантиметри, а тежок 88 килограми. Целата кариера ја мина во Велење, а од сезоната 2017/18 е член на сениорската екипа. Со Горење Велење стана шампион на Словенија, ги освои Купот и Суперкупот на Словенија, играше во Лигата на шампионите, а последните сезони беше дел од тимот кој настапи и во Европската лига. Тајник беше МВП на словенечкиот шампионат во сезоната 2021/22 и на Купот и Суперкупо на Словенија истата сезона.

🔥 22-годишниот Тајник е седмо ново име во клубот по Нилсен, Цехте, Борзаш, Гедбан, Ѓорговски и Петровиќ.

☘️ Среќно Домен и многу заеднички успеси !
Source

Share