Делегирани судиите за првото коло на ВМФЛ – ФК Пелистер Битола


 

Оваа сабота стартува и новата сезона во втората македонска фудбалска лига (ВМФЛ) и тоа со мечевите од 1 коло.

Пелистер гостува во Струмица, тимот на Костов спремен за првиот предизвик оваа сезона.

Оваа сезона ФК Пелистер е главен претендент за првото место, односно за квалификација во ПМФЛ и со тоа целите се високи, и на секој натпревар зелено-белите ќе одат на победа без разлика кој е противник. Ова е вкупно четиринаесетиот меѓусебен натпревар на двете екипи во историјата.

Прошлата сезона овие два клуба одиграа два меѓусебни натпревари, каде што Пелистерци забележаа една победа и еден пораз.

Костов го има целиот ростер на располагање и битолчани се надеваат на победа во првото коло

Главен судија: Стојанче Трпчевски (Кавадарци)

 

ДВОЈКИ И СУДИИ ЗА 1.КОЛО ВО ВМФЛ – 12.08.2023 (САБОТА – 17 Ч)

Башкими – Охрид: Влатко Илиоски (Прилеп)

Победа – Тетекс: Владимир Ѓорѓиевски (Битола)

Осогово – Беса: Доне Ристовски (Гевгелија)

Беласица – Пелистер: Стојанче Трпчевски (Кавадарци)

Новаци – Арсими: Александар Василевски (Скопје)

Каменица Саса – Скопје: Фатмир Бафто (Охрид)

Детонит – Вардар (Н): Дејан Младеновски (Скопје)

Кожув – Караорман: Јосип Бартон (Скопје)

 

 Source link

Share